Херсонський обласний художній музей імені Олексія Шовкуненка

Художній музей у Херсоні цікавий не тільки багатою колекцією картин, а й будівлею, у якій розташовується. Це міська ратуша, побудована у 1905 році. Вона вважається візитівкою міста.

Історія музейної справи в Херсоні бере початок приблизно з 1890 року, коли видатний діяч В. Гошкевич заснував археологічний музей. У 1909 році він подарував колекцію місту. Згодом за ініціативою благодійника М. Гедройца музей доповнили експозицією творів образотворчого мистецтва. Завдяки широким зв’язкам мецената музейна колекція наповнювалася картинами, скульптурами і гравюрами відомих митців того часу. Наприкінці 1930-х років колекція налічувала 700 експонатів. На жаль, в часи гітлерівської окупації більша її частина була вивезена до Німеччини.

Після війни музей у Херсоні відновив свою роботу, однак художній відділ у ньому з’явився лише у 1966 році. Важливим періодом в історії музею став 1976 рік, коли його фонд було поповнено понад 500 унікальними творами мистецтва та літератури. Таку велику колекцію музею заповіла М. Корніловська, відома колекціонерка. Вже через 2 роки художній відділ краєзнавчого музею виокремився в самостійний художній музей. У 1981 році музей отримав ім’я уродженця Херсона Олексія Шовкуненка. Приводом стало те, що вдова художника передала музею понад 50 картин майстра.

Сьогодні експозиція музею налічує майже 11 тис. експонатів, серед яких є картини Айвазовського, Крамського, Лансере.

Контакти:
вул. Соборна, 34
(0552) 49-30-12
https://artmuseum.ks.ua/

Херсонський обласний краєзнавчий музей

Херсонський обласний краєзнавчий музей, заснований у 1890 році відомим українським громадським діячем, археологом і краєзнавцем В. Гошкевичем, являє собою музейний комплекс історичного, природознавчого, літературного та етнографічного напрямків.

Експозиції музею розміщені в будинках-пам’ятках архітектури та історії                       ХІХ століття (головна будівля – вул. Соборна, 9; літературний відділ – вул. Театральна, 1; природознавчий відділ – вул. Театральна, 5).

У фондах музею зберігається понад 170 тис. музейних предметів, серед яких одне з найкращих в Україні археологічних зібрань, в якому вік найстаріших знахідок – більше 7 тис. років; цікава колекція монет античних міст Північного Причорномор’я; великий комплекс зразків холодної і вогнепальної зброї ХVІ – ХХ століть; колекція мисливських рушниць ХVІІІ – ХІХ століть, що приваблює витонченістю форм і високим мистецтвом майстрів-зброярів; чудові зібрання порцеляни, антикварних меблів.

Усе розмаїття старовини краю представлене у відділі історії: від скіфських золотих прикрас і давньогрецьких мармурових скульптур до козацької зброї, перших креслень Херсонської фортеці й мистецьких творів минулих століть. Центральне місце займає експозиція, присвячена заснуванню Херсона та пов’язаним з цим історичним особам. Привертають увагу відвідувачів предмети етнографічного характеру – свідоцтва багатонаціонального складу краю.

Унікальні книжкові видання, найцінніші зібрання екслібрисів та гравюр, рукописи, оригінальні живописні полотна, історичні та меморіальні речі визначних письменників, які увійшли до світової літературної еліти: О. .Пушкіна, Л. Толстого, О. Кручоних, Д. Бурлюка, Б. Лавреньова, М.Куліша експонуються в літературному відділі музею.

Унікальна колекція флори та фауни Херсонщини, створена наприкінці ХІХ століття відомим вченим-біологом Й. Пачоським – основа природознавчого відділу. Цікавою для херсонців та гостей міста є виставка «Рідкісні та зникаючі тварини світу».

Справжньою перлиною є експозиція, присвячена дивовижному світу Нижнього Дніпра, лимана, Азовського та Чорного морів. Центральним експонатом розділу «Мешканці світового океану» є один з найбільших музейних предметів України – 30- метровий скелет синього кита.

Херсонський краєзнавчий музей є одним з найбільш відомих та безцінних скарбниць Півдня України.

Контакти:
ул. Соборна, 9
(0552) 22-99-47, (095) 29 59 351
сайт: hokm.ks.ua/
e-mail: [email protected]

Urban Cad

Urban CAD – результат неординарного та творчого підходу до реалізації вільного простору на території Комбайнового заводу, не задіяного у виробничому процесі. Це креативна арт-площадка, яка приймає різноманітні фестивалі, тематичні заходи, концерти, благодійні акції, конференції, театральні постановки, виставки, майстер-класи тощо. Це простір нового формату, який об’єднує усі покоління людей та місце, де кожен може генерувати і ділитись цікавими ідеями, знаходити однодумців і реалізовувати проєкти, адже атмосфера цьому сприяє.

Urban CAD – це C – creativity, A – art, D – development, місія якої полягає у розвитку креативної економіки Херсонського регіону, підвищенні його туристичної привабливості.

На території Urban Cad створено комфортні умови для творчості, спілкування, роботи, дозвілля та розвитку. Арт-площадка підтримує творчих людей та об’єднує представників креативних індустрій, тим самим формуючи нову лігу лідерів, здатних змінити не тільки рідне місто, але і весь світ за допомогою своїх ідей.

Контакти:
вул. Іллі Кулика, 26 (перехрестя вул. Іллі Кулика та Києвської)
+38 095 530 41 33
+38 050 284 24 38
e-mail: [email protected]
https://www.facebook.com/urban.cad.ks/
https://www.instagram.com/urban_cad/

Херсонський обласний академічний музично-драматичний театр імені Миколи Куліша

Один з найбільших театрів Південного регіону України, головна театральна сцена області.

Театральне мистецтво в Херсоні бере свій початок з 1830-х років. У 1889 році збудовано перше приміщення для Херсонського театру. На сцені театру виступали відомі українські, російські та закордонні театральні трупи: П. Саксаганського, М. Кропивницького, М. Садовського, трупа «Товариства нової драми», створеної в Херсоні В. Меєргольдом, італійська трупа з Т. Сальвіні. В театральних виставах в Херсоні приймали участь такі актори: М. Заньковецька, І. Карпенко-Карий, М. Щепкін, В. Давидов, О.Крамов, оперні співаки Л. Собінов, О. Петрусенко та інші.

Стара будівля театру в 1944 році під час відступу нацистів з Херсону була підірвана, і на її місці на початку 60-х років XX століття була збудована нова будівля по типовому проєкту.

Херсонський театр відомий далеко за межами Херсона та навіть України завдяки театральному фестивалю «Мельпомена Таврії», що відбувається щорічно в травні. На цей фестиваль з’їжджаються театральні трупи та актори, режисери з різних міст країни та світу. Ці вистави проходять як в приміщенні Херсонського театру, так і на різних міських локаціях. А вулиці міста в цей час перетворюються на справжнє театральне дійство, з парадом, концертами та виставами.

Херсонський театр по праву вважається одним із центрів культурного життя міста. Тут проходять театральні постанови, в яких приймають участь багато відомих херсонських акторів, деякі з яких мають звання Народних та Заслужених, а також гастролі інших театрів. Театр носить ім’я видатного українського драматурга, представника Розстріляного відродження Миколи Куліша, певний період життя якого пов’язано з Херсонщиною.

Контакти:
вул. Театральна, 7
Каса: (0552) 22-50-20, 095-275-55-20
[email protected]
https://teatrkulisha.org/

Херсонський обласний театр ляльок

Херсонський академічний обласний театр ляльок відкрив свій перший театральний сезон 15 грудня 1971 року. Працював заклад на базі міського Палацу культури.

На перших етапах свого існування театр був пересувний, адже власного приміщення не мав. Лише 1986 року Херсонському театрові ляльок було надано постійне приміщення з гарним фоє, фонтаном, вітражами і, головне, – зі зручною залою для глядачів та гарною сценою.

Гордістю Херсонського обласного театру ляльок є його акторська трупа – заслужені артисти України: Т. Шумаріна, О. Салміна, Т. Чуприна, О. Яковлєв, А. Нестерьонок, О. Шаламова, Г. Герасименко, О. Ворона, М. Животов, М. Москвич.

Контакти:
вул. Університетська, 8
+38 0552 26-51-57,
+38 095 003 75 42
[email protected];
[email protected]

Виставкова зала Херсонської організації Національної спілки художників України

Зала знаходиться у центральній частині міста та постійно приймає різноманітні виставки херсонських художників. Вхід – безкоштовний.

Контакти:
просп. Ушакова, 30/1,
+38 0552 264 696

Художня галерея «Синій кіт»

Один з перших та небагатьох виставкових майданчиків дитячої творчості в Україні – херсонська міська галерея дитячої та юнацької творчості «Синій кіт» є органічною часткою херсонського навчально-естетичного комплексу «Художня школа».

Унікальність галереї – в її діяльності, яка дуже різноманітна, багатогранна та виходить за межи міста і навіть країни. Це і презентація художніх творів дітей, молоді та досвідчених митців. Це і виставкова діяльність, яка не обмежується площами власної зали, а активно проводиться в різних установах як рідного міста, так і в інших галереях різних міст України та зарубіжжя. Це і методична та наукова робота для викладачів образотворчого мистецтва початкових мистецьких навчальних закладів Херсонської області та України. Це цікаві інноваційні творчі заходи для дітей та дорослих, у ході яких в реальному часі виникають об’єкти мистецтва: інноваційні кластери, відкриті уроки дизайну, проф-флеші, паради інсталяцій та інші.

Контакти:
вул. Суворова, 10,
+38 0552 263 516

Арт-простір Freedom

Нова локація на мапі Херсону, яку обов’язково варто відвідати. Виставки, фестивалі, вечірки, цікаві відкриті зустрічі з митцями – все це вражає та дарує гарний настрій.

Арт-простір Freedom – місце, яке надихає.

Контакти:
вулиця Університетська, 31
099 544 9909
https://www.facebook.com/freedom.kherson.artspace
https://www.instagram.com/freedom.kherson/