Торгівля людьми може трапитися з кожним і кожною!
Жодна людина не повинна бути експлуатована чи принижена! Гідність людини та її права мають бути захищені!
Торгівля людьми – це вербування, перевезення, передача, переховування або одержання людей шляхом примусу, шахрайства або обману з метою експлуатації з метою отримання прибутку. Чоловіки, жінки і діти різного віку і з різним соціальним походженням можуть стати жертвами цього злочину, який трапляється в кожному регіоні світу. Торговці людьми часто використовують насильство або шахрайські агентства з працевлаштування, а також фальшиві обіцянки освіти та можливостей працевлаштування, щоб обдурити і примусити своїх жертв.
Торговці людьми використовують фізичне та сексуальне насильство, шантаж, емоційні маніпуляції та вилучення офіційних документів, щоб контролювати своїх жертв. Експлуатація може відбуватися в рідній країні жертви, під час міграції або в іншій країні.
Як розпізнати випадок торгівлі людьми?
Торгівля людьми має багато форм. Серед них – експлуатація в секс-індустрії та індустрії гостинності, в якості домашньої прислуги або в примусових шлюбах. Жертв змушують працювати на фабриках, жебракувати, виконувати домашні обов’язки, працювати на будівництві або в сільському господарстві без оплати або з неадекватною зарплатою, живучи в страху перед насильством і часто в нелюдських умовах.
Торгівці людьми використовують багато різних тактик для вербування своїх жертв, включаючи як силу, так і психологічні маніпуляції. Злочинці отримують своїх жертв за допомогою фізичної сили, погроз або психологічного тиску. Деякі методи, що використовуються для торгівлі людьми, включають такі форми обману, як:
- Зваблення та романтичні стосунки
- Неправдиві оголошення про роботу
- Брехня про освітні або туристичні можливості
- Викрадення
- Продаж сім’єю
- Вербування за допомогою колишніх рабів
Ознаки торгівлі людьми є фізичними, поведінковими, емоційними та ситуативними. Не всі з наведених ознак мають місце або є очевидними в кожному випадку. Так само кожна з цих ознак не означає, що має місце злочин торгівлі людьми. Лише сукупність інцидентів вказує на те, що особа стала жертвою торгівлі людьми.
Жертви торгівлі людьми зазвичай виглядають виснаженими, мають невідповідний одяг, щоб виглядати старшими, дорогі речі і, як правило, поганий стан здоров’я.
Щодо поведінки жертв, то, як правило, вони мають набагато старших хлопців, часто зникають, у них суттєво змінюється поведінка. Вони відчувають себе замкнутими, ізольованими, і різка зміна їхньої особистості дуже очевидна.
Існують практичні ознаки, які допомагають розпізнати випадок торгівлі людьми. Жертви не мають паспортів чи будь-яких документів, не розмовляють мовою країни, не мають права приймати рішення, нікуди не виїжджають наодинці та не контролюють свої гроші.
Мігранти та біженці є дуже вразливими людьми, оскільки перебувають у чужій країні. Вони не розмовляють мовою країни. Тому в більшості випадків вони не можуть легко знайти належну роботу.
Торговці людьми використовують кілька методів, щоб захопити своїх жертв. Ось кілька прикладів, за якими можна розпізнати випадок торгівлі людьми:
- Батьки, які продають дитину
- Злочинець викрадає жертву
- Поневолення для сплати сімейного боргу
- Вербування для фальшивої можливості роботи
- Фальшива можливість подорожувати та навчатися за кордоном
- Пропозиція фіктивного шлюбу
- Пропонують взяти участь у банді, просять вчинити протиправні дії в обмін на подарунки, гроші, їжу тощо.
Що ж робити людям, які стали жертвами трудової експлуатації?
Перш за все, закликаємо потерпілих або людей, яким загрожує небезпека, звертатися на урядову «гарячу» лінію з протидії торгівлі людьми, запобігання та протидії домашньому насильству, насильству за ознакою статі та насильству стосовно дітей – 15-47.
Також допомогу завжди можна отримати за наступними номерами:
- 0 800 500 202 / 102 «гаряча лінія» Національної поліції України
- 0 800 213 103 контакт-центр системи безоплатної правової допомоги
- 527 «гаряча лінія» з протидії експлуатації
- 0 800 500 335 або на короткий номер 116 123 «гаряча лінія» з попередження домашнього насильства, торгівлі людьми та гендерної дискримінації
- 0 800 500 225 або на короткий номер 116 111 національна дитяча «гаряча лінія»