Підводне каміння колективної відповідальності на прикладі гуртожитків

Новини
👁 1K

«Чому досі не вирішено проблему підключення кімнат гуртожитків до особистих лічильників, щоб платники не залежали від сусідів-боржників?», – подібні питання виникають у публікаціях ЗМІ з критикою міської влади. Мотивують тим, що 39 гуртожитків – це комунальна власність. Прояснює ситуацію директор департаменту міського господарства Віталій Лисенко.

«У споживачів є обов’язок: своєчасно та повною мірою розраховуватися за надані послуги. Відповідно до частини 1 статті 26 Закону України «Про ЖКП», у разі несвоєчасного здійснення платежів за житлово-комунальні послуги, встановлюють пеню, але не вище 0,01% за кожен день простроченого платежу.

Статтею 8 ЗУ «Про ЖКП» визначено про припинення чи зупинення надання комунальних послуг у разі їх несплати, або оплати не у повному обсязі. Звернення стягнення на майно боржника полягає в його арешті, вилученні (списанні коштів з рахунків) та примусовій реалізації відповідно до частини 1 статті 48 ЗУ “Про виконавче провадження”, – пояснює Віталій Лисенко. Періодично КП «ХерсонВодоканал», АТ «Херсонгаз», АТ «ХОЕК» публікують звернення до містян з попередженням про відключення від мереж у разі заборгованості за надані послуги. Це стосується як мешканців приватного сектору й багатоквартирних будинків, так і мешканців гуртожитків.

Департамент міського господарства надав аналіз нарахування та оплати комунальних послуг і квартплати відповідно до якого мешканці гуртожитків систематично недоплачують за рахунками. Тобто, сума нарахувань більша, ніж сума оплати. Звертаємо увагу, що мова йде не лише про світло – про квартплату та комунальні послуги взагалі. До прикладу, станом на січень 2022 року загальний борг гуртожитків за квартплату та комунальні послуги сягає 4 млн 387 тис. 907 грн.

У неділю, 23 січня, мешканці гуртожитку по вул. Поповича, 15 перекрили рух по проспекту Ушакова. Люди хотіли бути почутими, адже у гуртожитку не було електроенергії – його від електропостачання відключили через борги.  За інформацією департаменту міського господарства, станом на 1 січня 2022 року із більш ніж 60 кімнат гуртожитку по Поповича, 15 заборгованості не мали лише 7 кімнат, у решти були різні суми боргів. Переконатися у цьому можна переглянувши дані в Аналізі нарахувань та оплат. Для зручності, в колонці графи «сальдо на кінець місяця» виділені абоненти, які не мають заборгованості. 7 із 62. У решти борги від 100 до 10 тис. грн. Подібна ситуація й в інших гуртожитках.

Однак, ще у п’ятницю, 21 січня, постачання  електроенергії відновили у гуртожитках по Комкова, 76 Б та В, Паровозній, 121 та Кулика, 143. У суботу, 22 січня, електроенергію отримав гуртожиток по Поповича, 15. Цьому передували перемовини міського голови Ігоря Колихаєва з Головою Правління АТ «Херсонобленерго» Ігорем Сафроновим, та гарантійні листи органів виконавчої влади й ЖЕКу №1, а також розроблений  графік виплат заборгованості за електроенергію. Актив гуртожитків разом з майстрами ЖЕКу проводять рейди по кімнатах боржників, аби закрити борги до 31 січня. Ця дата – останній день сплати заборгованість відповідно до графіка. 

В одному з гуртожитків боржники заявили, що не можуть сплачувати за комунальні послуги, а відключати електроенергію у них не мали права, адже діє постава кабміну про заборону відключення від комунальних послуг боржників у час епідемії COVID-19. Віталій Лисенко пояснює:

 «Така постанова є, але стосується вона лише періоду перебування у «червоній зоні». Через 30 днів після припинення карантинних обмежень «червоної зони» постанова не діє».

Чому склалася така ситуація, що мешканці, які не мають боргів, стають заручниками недобросовісних сусідів?

Будь-який будинок – це спільна відповідальність усіх його мешканців.

Як раніше пояснила директор ТОВ «ХОЕК» Світлана Макаренко і підтверджує Віталій Лисенко, між ЖЕКом №1 та енергетичною компанією укладений договір №5, відповідно до якого «ХОЕК» формує спільний для всіх гуртожитків рахунок сплати за електроенергію, тому що договір укладений не з мешканцями, а з ЖЕКом №1, якому й виставляють рахунки. Тобто, де-юре, заборгованість перед надавачем послуг у ЖЕКа, хоча де-факто – у мешканців гуртожитків, які ЖЕКові мають перераховувати гроші за комунальні послуги. Тож, у випадку заборгованості, відключають від послуг об’єкти ЖЕКа, а це і є гуртожитки.

По-перше, тому що договори укладені не з мешканцями (індивідуальні), а з ЖЕКом (колективний). По-друге, тому що в «ХОЕК» немає технічної можливості відключати від електропостачання окремих мешканців, адже вони не мають укладених індивідуальних договорів. Укласти їх можна лише за умови права власності гуртожитком.

Тобто, мешканці повинні провести загальні збори й визначитися, яким чином керуватимуть своїм будинком, відійшовши від ЖЕКу, й обравши одну з трьох форм управління: управителі, ОСББ або ж збори співвласників. Міська рада жодним чином не перешкоджає переходу гуртожитків у власність його мешканців.

 «Є Закон України про реалізацію житлових прав», щоб людина могла ці права реалізувати, ми приймаємо у комунальну власність гуртожитки, наприклад, від підприємств-банкрутів. На плечі міської ради ліг цей тягар, адже люди не сплачують за надані їм послуги. Вони могли б принаймні приватизувати свої кімнати, щоб була можливість встановити індивідуальні лічильники й сплачувати за їхніми показниками. Щоправда, приватизація не вирішить питання з відключенням усього гуртожитку, оскільки на повне абонування перейти можна лише за умови права власності будинку», – каже Віталій Лисенко.

Втім, сплачувати виключно за спожиті послуги приємніше й економічно вигідніше, ніж за загальними показниками. Тому певний відсоток мешканців гуртожитків приватизують свої квартири й встановлюють індивідуальні  лічильники. На жаль, їх відсоток надзвичайно низький. Відповідно до даних, наприклад, у гуртожитку по вул. Поповича, 15, де проживає 61 абонент, приватизованих кімнат лише 26%; Комкова, 76-В – 145 абонентів, приватизованих кімнат 19%; П. Кедровського, 2 – 77 абонентів, 34% приватизованих кімнат; Чорноморська, 6-А – 27 абонентів, 68% приватизованих кімнат; Фестивальна, 4 – 24 абоненти, 71% приватизованих кімнат.

Зауважимо, що для приватизації кімнати не повинно бути боргів за комунальні послуги. Якщо з  якихось причин кімната не може бути приватизована, це не привід не сплачувати за спожиті комунальні послуги й саму квартплату. Детальніше про приватизацію у публікації за посиланням.

Зауважимо, що міська рада жодним чином не може примусити мешканців гуртожитку створювати ОСББ, наймати управителів чи управляти самим. Це виключно рішення самих мешканців. У цьому питанні важелів впливу у міської ради немає. Це твердження є справедливим й до будь-якого іншого будинку. Міська рада може лише рекомендувати мешканцям гуртожитків, що сплачують за послуги, ініціювати загальні збори й визначитися з подальшою формою управління.

Довідково.

Управитель – це фізична особа-підприємець або юридична особа – суб’єкт підприємницької діяльності, яка за договором зі співвласниками забезпечує утримання, ремонт багатоквартирного будинку та прибудинкової території.

Ініціатива щодо залучення управителя до управління будинком приймається рішенням співвласників на зборах. Для цього необхідно створити ініціативну групу з трьох співвласників будинку та скласти протокол її створення; провести роз`яснювальну роботу серед жителів свого будинку, щодо обрання форми управління будинком; повідомити співвласників не менше ніж за 10 днів про проведення загальних зборів. У разі прийняття зборами рішення про обрання управителя, укласти договір з управителем.

Управління багатоквартирним будинком управителем здійснюється на підставі договору про надання послуг з управління, який укладається та підписується уповноваженою зборами особою чи особами. Вартість послуг з управління багатоквартирним будинком визначається за згодою сторін згідно зі статтею 10 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» та зазначається у договорі з управителем. Договір укладається на умовах, затверджених на зборах співвласників та є обов`язковим для виконання всіма співвласниками та управителем.

Органи місцевого самоврядування можуть призначити на конкурсних засадах управителя багатоквартирним будинком.

Процес утворення ОСББ починається зі створення ініціативної групи, мінімум з трьох власників житлових або нежитлових приміщень будинку та відповідає за підготовчу роботу по створенню ОСББ. Рішення ОСББ приймаються більшістю голосів. І якщо більшість прийме рішення, воно є обов’язковим для всіх мешканців, навіть для тих, хто це рішення не підтримав. Після створення ОСББ співвласники багатоквартирних будинків керуючись статтею 10 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» самостійно визначатимуть дату проведення поточного і капітального ремонтів, реконструкції, реставрації, технічного переоснащення спільного майна будинку та визначення підрядників для виконання таких робіт, перелік та розмір витрат на управління багатоквартирним будинком, відключення будинку від мереж централізованого постачання комунальних послуг у порядку, встановленому законом, і визначення системи подальшого забезпечення будинку комунальними послугами тощо. При створенні у будинку ОСББ існує можливість брати участь в державних та місцевих програмах підтримки, а також претендувати на залучення кредитів. Однією з таких програм є програма Фонду енергоефективності «Енергодім». Скориставшись нею, можна отримати відшкодування на термомодернізацію будинку від 40% до 70%.

Співвласники, можуть самостійно управляти багатоквартирним будинком, не створюючи ОСББ та не залучаючи управителя.

Самостійне управління будинком здійснюється через загальні збори співвласників, без створення юридичної особи. Така форма управління підходить більше для малоквартирних будинків (3–5 квартир), через те, що всі рішення приймаються лише загальними зборами. Співвласники будинку самостійно встановлюють перелік та розмір витрат. Проте, співвласники багатоквартирного будинку можуть проголосувати за іншу форму управління та залучити до процесу управителя.

Обравши одну з трьох форм управління, можна буде укладати індивідуальні договори з надавачами комунальних послуг й не турбуватися, що через сусідів весь будинок опиниться без світла, води чи газу.

На фото гуртожиток, що обрав форму управління ОСББ у Рівному

Вам також може сподобатися

Відновлено електропостачання ще у 2 проблемних гуртожитках
Як приватизувати кімнату в гуртожитку: інформує Департамент міського господарства

Новини міста

Головне за місяць